Ponta Delgada


Pocztówka firmy Fisa-Escudo

W czasie powrotu z USA pierwszym kontaktem z Europą była wchodząca w skład wulkanicznego archipelagu wysp Azory, największa wyspa Sao Miguel, a konkretnie jej największe miasto - Ponta Delgada.


Pocztówka firmy Fisa-Escudo

Położona na Oceanie Atlantyckim, na Wyspie Św. Michała Ponta Delgada jest stolicą autonomii Azory i siedzibą tutejszego rządu. Jest niewielkim, uroczym miastem, które zawsze będę miło wspominał. Szczególnie ciepło, pierwszy po długiej przerwie smak europejskiego piwa i świeżych bułeczek ;)

Na zwiedzenie wyspy nie starczyło czasu. Ograniczyliśmy się do spaceru wąskimi uliczkami miasta i dłuższego pobytu w jednym z miejscowych pubów.

Malownicze miasteczko szczególnie urzekło mnie wąskimi uliczkami, kolorowymi, zadbanymi domkami i śródziemnomorską roślinnością.

Podczas wojen Azory były doskonałą bazą dla walczących stron. Nic dziwnego, że były dobrze bronione. Świadczą o tym umocnienia i ufortyfikowanie archipelagu a także liczne pomniki ku czci broniących wysp żołnierzy.

Ponieważ mieliśmy tylko jedno popołudnie przeznaczone na zwiedzanie - nie zobaczyliśmy zbyt wiele. Krótki pobyt w Ponta Delgada to przede wszystkim spacer uliczkami miasta i odpoczynek w tawernie po dwutygodniowym rejsie. Jeśli kiedyś dane mi będzie jeszcze raz odwiedzić Azory - na pewno zawędruję dalej.